MUDr. Kateřina Cajthamlová

5 důležitých otázek
MUDr. Kateřiny Cajthamlové

Při hubnutí se lidé často soustředí pouze na svoji váhu, ale celá věc má často mnohem širší souvislosti. Já jako internista zabývající se psychosomatickými chorobami doporučuji položit si následujících 5 otázek. Pokud si na ně sami sobě dokážete pravdivě odpovědět, můžete najít leckdy tu pravou příčinu vašich nadbytečných kilogramů tuku i účinný způsob, jak se jich zbavit.

Jezte více vlákniny, vitamínů a minerálů

1015008_14776542.jpgVláknina

Moderní potraviny obsahují příliš málo vlákniny. Doplnění jídla vlákninou je nejjednodušší
a nejlevnější cestou, jak vyvolat pocit naplněného žaludku bez přejídání. Vláknina rovněž napomáhá trávení. Další její výhodou je, že na sebe váže tuky a tak pomáhá při hubnutí. Má velký význam pro celkový zdravotní stav. Váš organizmus potřebuje nejméně 30 gramů vlákniny denně.
Vláknina se nachází zejména v celozrnném chlebu, müsli, luštěninách, listové a kořenové zelenině a v ovoci. Vláknina v žaludku a zažívacím traktu bobtná, a tím vyvolává pocit naplnění a sytosti. Přijímáme méně energie, a přitom nemáme hlad.

O vláknině byste měli vědět následující:

1. Aby mohla nabobtnat, musíte vypít velké množství tekutin (nejlépe vody či čaje).

2. Užíváte-li nějaký přípravek s vlákninou (např. Bioaktivní Vláknina), zvyšujte dávky tablet s vlákninou a zároveň snižujte množství přijímané stravy postupně. Takto pozvolna nahradíte kaloricky bohatou stravu objemově vydatnou, ale kaloricky prakticky nulovou vlákninou. Přitom si váš žaludek také postupně zvykne na zmenšený objem potravy.

Vitaminy a minerály

Vitaminy a minerály jsou bezpodmínečně nutné pro zajištění všech životních funkcí organizmu. Obsah vitaminů a minerálů
v naší stravě je ovlivňován mnoha faktory - např. zemědělskou technologií, dopravou, způsobem skladování, kuchyňskou úpravou, ohřevem a zmrazováním potravin. Redukční diety jsou často nevyvážené a postrádají řadu vitaminů a minerálů.

Všudypřítomný stres je faktorem, který zvyšuje nároky našeho organizmu na vitaminy a minerály. Z tohoto důvodu je vhodné při redukční dietě užívat doplňky stravy (např. Bioaktivní Multikomplex), abychom měli jistotu, že dostáváme dostatečné množství těchto nepostradatelných látek.