MUDr. Kateřina Cajthamlová

5 důležitých otázek
MUDr. Kateřiny Cajthamlové

Při hubnutí se lidé často soustředí pouze na svoji váhu, ale celá věc má často mnohem širší souvislosti. Já jako internista zabývající se psychosomatickými chorobami doporučuji položit si následujících 5 otázek. Pokud si na ně sami sobě dokážete pravdivě odpovědět, můžete najít leckdy tu pravou příčinu vašich nadbytečných kilogramů tuku i účinný způsob, jak se jich zbavit.

Diagnostika

Podíl tuku na celkové hmotnosti

Pamatujte si jednu důležitou věc. Svaly mají vyšší hmotnost než tuk. To znamená, že vaše postava může zeštíhlet a zpevnit se, ale nemusí nutně dojít k váhovému úbytku. Je důležité, aby se snížilo procento tuku v těle (poměr mezi tukem a svaly), ale nikdy byste neměli ztrácet svalovou hmotu. Procento tuku v těle zjistíte pomocí tukoměru (bývá k dispozici v řadě lékáren) a výsledek si můžete porovnat v následující tabulce.

velmi štíhlýnormálnírobustnínadváhaobezita
muž< 10 %10 - 20 %20 - 25 %25 - 30 %> 30 %
žena< 20 %20 - 30 %30 - 35 %35 - 40 %> 40 %

Ze zdravotního hlediska je rovněž důležité, jak je tuk v těle rozložen. Podle toho rozlišujeme dva základní typy postavy: takzvaná hruška a jablko. U typu hruška se tuk hromadí především na hýždích a stehnech, u typu jablko zase na hrudníku a břiše. Postava typu jablko je pro člověka zdravotně závažnější, neboť se u něj častěji objevují srdeční a metabolické poruchy.

Obvod pasu

Důležitým indikátorem je v tomto případě obvod pasu. Pokud je u žen obvod vyšší než 80 cm, je zdravotní riziko pramenící z obezity a rozložení tuku vyšší a nad 88 cm už vysoké. U mužů je hranice 94 cm, resp. 102 cm.
Metr by měl být přiložen horizontálně na úrovni horního okraje pánevní kosti. Metr by měl být přiložen pevně bez tlaku na pokožku a paralelně se zemí. Měření provádíme při výdechu.

BMI

Dalším důležitým ukazatelem vaší postavy je BMI (Body Mass Index neboli index tělesné hmotnosti), který si můžete spočítat snadno pomocí naší aplikace.

Výpočet BMI

kg   cm  


BMI:
podváhanormální váhanadváhaobezitatěžká obezita
muž< 2020 - 24,925 - 29,930 - 39,9> 40
žena< 1919 - 23,924 - 28,929 - 38,9> 39